چگونگی غذای کودک

یکی از سوالات رایج مادران مهربان اینه که از چند ماهگی به نوزاد غذا بدهیم به فرزندانشان کنند . نوزادان در چندماه اول نیازی به آب ندارند و از شیر مادر آب بدنشان تامین میشود و ماه های ابتدایی در شیر خشک نیاز به آب کمی است . موقعی که کودک شروع به غذای کمکی میکند فقط چند جرعه آب نیاز است به کودک بدهید ،بیشتر متخصصان معتقدند بعد از ۶ ماهگی که نوزادمی تواند غذای کمکی بخورد می توان به آن آب هم داد ولی نباید اجازه دهید بیشتر از حد بنوشد .روزانه بین (۱۱۸تا۱۷۷ سی سی) یاکمی بیشتر از نصف پیمانه نیاز دارند.بهتر است در هوای گرم چند جرعه ایی آب به کودکان بدهید.ولی بهتر است راجب این موضوع باپزشک فرزندتان هم مشورت کنید.

نوزادان بخاطر کمبود مواد مغذی ،از دست دادن وزن و عدم تعادل مواد شیمیایی نباید زودتر از رسیدن به سن مناسب آب مصرف کنند.

اگر به کودک خود آب زیاد بدهید منجر به مسمومیت آب در او خواهد شد . سدیم جریان خون رقیق می شود این عارضه مشکلات مثل کمشدن درجه حرارت بدن و تشنج را به همراه خواهد داشت.

مزایای دادن آب کافی به نوزاد

_مرطوب نگه داشتن مفاصل و بافت ها

_حفظ حجم خون

_ کم کردن نیاز به نوشیدن آب میوه ها بهتر است که تا قبل از یک سالگی از آبمیوه ها استفاده نشود و بعد از آن هم مقداری کم استفاده کنید چون تمایل آن را به شیر خوردن کم می کند و باعث دلپیچه و اسهال می شود.

_آب کافی باعث رسیدن اکسیزن به سلول ها می شود و به دفع مواد زائد کمک میکند

از چند ماهگی به نوزاد غذا بدهیم (سرلاک)؟ 

تا قبل از ۶ ماهگی هنوز دستگاه گوارش فرزند شما کامل نشده است ، نوزادان تا قبل ۶ ماهگی باید روزانه ۲۷۰ گرم از شیر مادر را در۴ تا ۶ وعده از شبانه روز مصرف کنند. نوزادی که شیر خشک مصرف می کند هم به همین روال است .

سرلاک یک غذای کمکی سالم و قابل هضم برای نوزاد است یک غلات مخصوص نوزاد که دارای پربیوتیک مفید است که این پربیوتیک باعث تقویت سیستم ایمنی و گوارش نوزاد شما می شود 

انواع مختلف سرلاک شامل 

از چند ماهگی به نوزاد غذا بدهیم (سرلاک گندم):

از ۶ ماهگی می توان به نوزاد داد.

از چند ماهگی به نوزاد غذا بدهیم (سرلاک برنج): 

نوزاد از یکسالگی به بعد می تواند استفاده کند.

از چند ماهگی به نوزاد غذا بدهیم (سرلاک جو): 

از ۷ ماهگی به بعد می توانید استفاده کنید.

از چند ماهگی به نوزاد غذا بدهیم (سرلاک مخلوط غلات و میوه) :

 از ده ماهگی به بعد می تواند استفاده کند.

شروع مواد غذایی باید در ابتدا با ساده ترین مواد غذایی شروع شود بهتر است در ابتدا از شیر مادر فرنی درست شود از مواد برنجیاستفاده شود زیرا الرژن بودن آن از هر ماده دیگری کمتر است.

بادام را هم میشود آسیاب کرد تا دانه آن قابل هضم باشد می تونین حریره بادام را از صافی رد کرده و شیره آن را به فرزندانتان داد. بعد از فرنی و حریره بادام سوپ هم میشود در برنامه غذایی کودک گذاشت .از موادی مثل هویج،برنج و گوشت گوسفندی به اندازه آش پخته شود که قشنگ له و نرم شود .برای بلعیدن راحت باشد . بهتراست حریه بادام و سوپ را از ۷ ماهگی اغاز کرد.

طرز تهیه حریره بادام:

 مخلوطی از بادام چرخ کرده ، ارد برنج ،مقداری کمی شکر و  اب حریره بادام از یک قاشق در روز تا پایان هفته به۱۲ قاشق به مرور افزایش دهید.

میوه ها خیلی پر کالری نیستند و توصیه نمیشود ولی اگر به هر دلیلی می خواهید میوه بدهید موز له شده می تونه گزینه خوبی باشد.

بهتر است بین هر وعده غذایی ۵ روز فاصله بگذارید یعنی وقتی با فرنی شروع کردید ۵ روز بعد حریره بادام ۵ روز بعد سوپ و بعد بهمرور همه را میشود به کودک داد.

بهتر است بعد از ۶ ماهگی ویتامین و اهن را هم شروع کنین ، زودتر از ۶ ماهگی باعث می شود اثر میکروب کشی شیر مادر از بینبرودو در معرض عفونت قرار بگیرد.

بهتر است تا یک سالگی شیر گاو و عسل به کودک داده نشود برای هضم ان به مشکل می خورد.

-کمی بعد از بزرگتر شدن فرزند سعی دارد خودش غذا بخورد کثیف کاری به همراه دارد این اجازه به فرزندتان بدهید وجلوی ان را نگیرید حدودا در ۹ ماهگی قابلیت برداشتن و در دهان گذاشتن غذا را دارد.

_توجه داشته باشید از ۶ ماهگی درسته غذای کمکی شروع میشود ولی تا ۱ سالگی بهترین غذا و اصلی ترین غذا شیرمادر است و اصلا نباید کم شود.

از شیر گرفتن فرزندان چه سنی بهتر است و از چند ماهگی به نوزاد غذا بدهیم؟

از شیر گرفتن کودک کاملا بستگی به مادر خود کودک دارد ولی تا ۱ سالگی حتما اگر مادر تواناییش را دارد باید به فرزند شیر بدهد و تا۳ سالگی زمان خوبی است.

احتمال بارداری در این دوره وجود دارد ولی اگر باعث شده است دوران پریود شما به تاخیر بیوفتد میزان شیردهی باید کمتر شود و اگردرمان ناباروری میکنید به داروهای کمک باروری احتیاج دارید هورمون های شیردهی می تواند روی نحوه عملکرد دارو تاثیر منفی میگذارد و اگر دچار لک بیماری عفونی هستید به کودک خود شیر بدهید خطرناک است و اگر کودک نمی تواند  پروتئین شیر را هضم کند به شیر خشک مخصوص نیاز دارد باید شیر مادر قطع شود و در صورتی شیر مادر کم است در کنار آن از شیر خشک استفاده شود.

از شیر گرفتن نوزاد:

 بهتر است یواش دفعات شیردهی کم کرد و با شیشه شیر دهید و کودکان از ۶ ماهگی با فنجان میتواند شیربخورندو اورا باید عادت بدهید.

این مقاله توسط خرید اینترنتی سیسمونی  تهیه شده است و صرفا تحقیق بوده است لطفا قبل از هراقدامی برای فرزند دلبدتان اول به پزشک مشاوره کنید که خدایی نکرده مشکلی برای نوزاد عزیزتان پیش نیاید

کودک زیبا و چشم آبی در حال تعجب

از چند ماهگی به نوزاد خود غذا دهیم عوارض زود غذا دادن به نوزاد

کودک شیرخوار در 6 ماه اول زندگی خود نیاز به هیچگونه مواد غذایی از جمله آب ندارد (.حتی در مناطق گرمسیری) استفاده زود هنگام غذای کمکی موجب احتمال اسهال به دلیل عدم تکامل دستگاه گوارش ،ابتلا به سو تغذیه و عدم رشد کافی می شود. زیرا کودک از یک وعده شیر مادر محروم میشود ، نسبت به شیر مادر انرژی کمتری برخوردار است ودررشد آن تاخیر و سوء تغذیه به همراه دارد.

اگر غذای کمکی بعد از 6 ماهگی استفاده نشود هم خطرات زیادی به همراه دارد ،بعد از 6 ماهگی شیر مادر برای نوزاد کافی نیست.در نتیجه اگر به شیرخوار به موقغ غذای کمکی داده نشود عواقب ذهنی و کوتاهی قد وعواقب جبران ناپذیر به همراه دارد ،دچار بیماری عفونت و مقاومت کم در مقابل بیماری میشود و دفعات عفونت زیاد شود موجب سوء تغذیه میشود .کودک بعد از 6 ماهگی تا 12ماهگی کنار غذای کمکی به شیر مادرهم  احتیاج دارد و غذای اصلی او به شمار میرود برحسب تقاضا نوزاد و تمایل باید شیر مادر بخورد.

نکته مهم برای غذا دادن به نوزاد:

تمام مواد غذایی متنوع را در برنامه غذایی کودک بگذارید.

اصول بهداشتی رعایت شود ودستان خود و فرزندتان را بشویید ، ظرف های بهداشتی تمیز استفاده کنید.

پس از تهیه غذا بلافاصله به کودک بدهید.

در لیوان و بشقاب ، ظرف نشکن غذا دهید وبا قاشق کم عمق و کوچیک ،در غذا دادن به کودک صبور باشید و با محبت رفتار کنید و با تواناتر شدن کودک اجازه دهید خودش بخورد. 

اگر می خوایید در مورد از پوشک گرفتن کودک اطلاع کسب کنید با سایت سیسمونی ما همراه باشید و روی لینک کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *