یکی از دلایلی که باعث میشود نوزاد سریع سرما بخورد ،تکامل پیدا نکردن سیستم ایمنی نوزاد است.فرزند شما بعد هر سرماخوردگی بدنش مقابل یکی از 200 ویروس سرماخوردگی ایمن می شود.

نوزادان در ابتدا به دنیا آمدنشان هنگامی که قادر به گرفتن وسایل اطرافشان هستند،،در تلاش برای لمس کردن و لیسیدن هرچیزی تا در دنیای اطرافشان را کشف کنند که یکی از عوامل جذب ویروس و سرماخوردگی نوزادان است.اکثرا در هرسنی سرماخوردگی نوزاد بیشتر در زمستان رخ می دهد که بیشتر به دلیل سرد بود هوا و گرم کردن دمای خانه است که باعث خشک شدن مخاط بینی میشود و کار ویروس سرماخوردگی را راحت تر می کند ،باعث میشود دچار این بیماری شوید.راه دیگری که باعث سرماخوردگی نوزاد می شود انتقال ویروس است.کودکان و نوزادان به طور معمول بین 4 تا 10 بار احتمال دارند مبتلا به سرماخوردگی شوند که با افزایش سن تعداد سرماخوردگی نوزادان کم میشود به طوری که در سنین 13 تا 19 سالگی حدود سه بار میرسد.

اولین سرماخوردگی اکثرا در یک تا سه ماهگی رخ میدهد.درسته که تغذیه با شیر مادر ایمنی برای نوزاد به همراه دارد ولی کامل نیست.عفونت های تنفسی در نوزادان بیشتر سراغ کسانی میرود که اعضای خانواده مبتلا به بیماری تنفسی شده باشند که این عفونت ممکن است از طریق هوا یا تماس دستان منتفل شود.حتما هنگام سرماخوردگی محیطی که نوزاد وجود دارد در هنگام سرفه و عطسه جلو دهان خود را گرفته یا از ماسک استفاده کنید و از بوسیدن و لمس کودک و نوزاد شیرخوار خودداری کنید.

 

علائم عفونت تنفسی در شیرخوار چگونه است؟

 

عفونت تنفسی در شیرخواران کوچک بسیار خفیف هستند و باعث بروز سرفه،ترشحات بینی،افزایش دمای بدن و به ندرت تب بالا میشود ،فقط در نظر داشته باشید که ترشح بینی مشکلاتی برای شیر خوار به همراه دارند.به دلیل اینکه نوزاد شما توانایی تخلیه بینی خود را ندارند و راه بینی آنها مسدود میشود و نوزاد یا شیرخوار قبل از سه یا چهار ماهگی از طریق دهان نمی تواند تنفس کند.گرفتگی بینی باعث بروز ناراحتی اختلال در خواب میشود و به همین دلیل از خواب بیدار میشوم و مکیدن شیر برای او بسیار سخت است و اختلال در تغذیه ایجاد می کند.

راهکارهای رفع عفونت تنفسی در نوزادان

-بهتر است از آب بخور سرد برای شیرخواران استفاده کنید .اگرگرفتگی بینی وجود داشته باشد،از پوآر(فن گیر) برای تخلیه ترشحات بینی استفاده کنید مخصوصا قبل از تغذیه و زمانی که گرفتگی شدید است.

-چند قطره نرمال سالین(قطره بینی) که توسط دکتر کودکان توصیه شده در داخل بینی بریزید تا ترشحات مخاط رقیق تر شود و تخلیه آسان تری داشته باشد.روش استفاده از پوآر به این صورت است که در ابتدا فشار میدهند و بعد نوک آن را در مجرای بینی قرار میدهند و به آرامی آن را رها می کنید .

-بهتر است هیچگاه از آسپرین استفاده نکنید.

-حتی اگر فکر میکنید کاهش تب نوزاد با استامینوفن امکان پذیر است،خودسر به آنها ندهید و از پزشک راهنمایی بگیرید.

معمولا،در عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی شیرخواران نیاز به مراجعه به پزشک نیست ،ولی در صورت مشکلاتی مثل موارد زیر با پزشک مراجعه کنید:

-شیرخوار دچار سرفه های مداوم شده است.

-شیرخوار دچار کاهش اشتها شده است.

-بی قراری شدید شیرخوار نگران کننده است.

-در صورتی که شیرخوار بیش از اندازه خواب است و به سختی بیدار میشود.

-افزایش تب در شیرخواران و کودکان بسیار نگران کننده است مخصوصا شیرخوار زیر 3 ماه تب و درجه حرارت مقعدی بالاتر از 101 درجه حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 سرماخوردگی نوزاد یا آنفولانزا یا آلرژی چگونه تشخیص دهیم؟

 

اگر نوزاد در فاصله بین ماههای آبان تا اردیبهشت بیمار شود و بیماری او با شروع ناگهانی تب (38/3)یا بیشتر همراه با خستگی و لرز و به دنبال آن علائم تنفسی مثل آبریزش بینی و سرفه خشک باشد به احتمال زیاد مبتلا به آنفلوآنزا شده است.نوزادی که مبتلا به آنفولانزا است ممکن است دچار اسهال و استفراغ شود.

اگر نوزاد علائم گرفتگی بینی یا سرفه قبل از تب اتفاق بیفتد می توان گفت نوزاد شما مبتلا به سرماخوردگی است

آلرژی بیماری است که بیشتر در فصل بهار رخ می دهد که علائمی مثل خارش بینی ،چشم های اشک آلوده یکی از علائم کلیدی این بیماری است.حملات عطسه یا خارش پوست که ماهها بعد ادامه داشته باشد از علائم اصلی آلرژی به حساب می آید.

 

تفاوت های بیماری های سرماخوردگی نوزاد با آلرژی نوزاد:

ترشحات بینی در آلرژی به صورت بی رنگ و آبکی می ماند ولی در سرماخوردگی چرکی میشود.

درالرژی تب وجود ندارد و معمولا در فصل بهار ،تابستان یا اوایل پاییز اتفاق می افتد.

 

درمان سرماخوردگی نوزاد:

هیچ دارویی نمی توان اونجور که توقع دارید ویروس سریع تر از بدن او خارج شود ،اما می توان با اطمینان یافتن از این که او به مقدار کافی استراحت کرده است و مایعات کافی نوشیده است(منظور از مایعات برای کودکان زیر 6 ماه شیر مادر یا شیر خشک است)به نوزاد کمک کرده اید تا احساس بهتری داشته باشید.

 

کودکان تا زیر 4 سال خیلی قادر به فین کردن نیستن و باید راههای دیگری را امتحان کنید مثل:

با اجازه پزشک برای تسکین گرفتگی بینی از سرم نمکی برای شستشوی بینی استفاده کنید و اگر برای نوزاد شیرخوار می خواهید استفاده کنید بهتر است سر آن را به عقب ببرید و چند قطره از ان ا در حفره بینی او بچکانید و بعد با استفاده از سرنگ های پلاستیکی ترشحات بینی را پمپ کنید ..

برا بهتر شدن وضعیت تنفس کودکان را به حمام آب داغ ببرید تا با استفاده از بخار های ایجاد شده راحت نفس بکشد ولی مراقب باشید آب به بدن آن برخورد نکند.

یکی از راههای بهبود گلودرد و سرماخوردگی خوردن آب گرم ،لیمو و عسل است،در نظر داشته باشید برای نوزادان زیر یکسال مناسب نمی باشد.

تعدادی حوله در فاصله بین تشک و کف تخت در قسمتی که شیرخوار سرش را می گذارد قرار دهید تا سر او کمی بالاتر قرار بگیرد به او کمک می کند تا ترشحات پشت حلق بهبود پیدا کند

از دستگاه بخور برای مرطوب کردن اتاق استفاده کنید.

همانطور که گفته شد کودکان و نوزادان به واسطه سیستم ایمنی ضعیف تری که دارند و ناتوانی در رعایت بهداشت بیشتر دچار سرماخوردگی میشوند.کودکان و نوزادان مخصوصا قبل از به حرف آمدن نمی توانند مشکلات خود را بگویند و ممکنه بسیار از بیماری اذیت شوند بهتر است ،به پزشک مراجعه کنید.

سیسمونی شیراز در تک تک لحظات شما با کودکان کنار شما است.

  

خانهفروشگاهحساب