تاریخچه پیدایش سرویس خواب

سرویس تخت خواب یکی از مهم ترین وسایل هر خانه است که آرامش در زندگی یک خواب راحت به ما هدیه میدهد در بعضی از فرهنگ ها سرویس تختخواب را مهم ترین وسیله خانه می دانند.

در سرویس تختخواب های امروزی یک تشک بر روی جعبه فنر دار قرار دارد که با استفاده از چوب و فنر به کار رفته در آن امکان ارتجاعی بودنش را بیشتر می کند .

پیشینه ایی راجب سرویس تخت خواب بررسی میکنیم:

نخستین نشانه وجود چیزی مانند تشک به دوران پارینه سنگی و 77 هزار سال پیش در غارهای جنوب آفریقا  برمیگردد که روی تشک هایی که دست باف بوده است می خوابیدند تا کمی از زمین فاصله داشته باشند و از حشرات و خزندگان در امان بمانند و به دلیل اینکه غذای خود را هم بر روی تشک میخوردند پس از مدتی چرب میشد و امکان استفاده از آنها نبود و آن را آتش میزدند

در دوران نوسنگی در چتل هویوک ترکیه امروزی نخستین شهر تاریخ بشر به  هزار سال پیش برمی گردد.که انسان ها روی سکو سنگی می خوابیدند،در سکونتگاه سکارابرای در جزایر اورکنی اسکاتلند که 6 هزار سال پیشینه دارد ،ساکنان آن بر روی هم قرار دادن تخت سنگ تخت می ساختند که به گونه ایی نخستین سرویس تختخواب بشر بود.

و بعد از دوره پارینه سنگی در دوره مصر باستان پایه سرویس تخت خواب های افراد ثروتمند را به شکل پای جانوران کنده کاری می کردند و برخلاف تخت خواب های امروزی این تخت ها صاف نبودند ،در وسط آنها کمی برآمده بود یا به سمت پایین شیب داشتند تا پاهایشان پایین تر از سر قرار گیرد.به همین خاطر اکثرا در پایین تخت جای پای داشتند تا سر نخورند.رومی ها و یونانی ها غذای خود را در تختخواب می خوردند و واژه به پهلو دراز کشیدن در زبان انگلیسی از واژه تختخواب در زبان یونانی آمده است.

در ابتدا تخت ها به شکل امروزی ،پایه ها و قاب چوبی داشتند که وسط آنها توری از جنس طناب یا نخ بود که این طناب ها بعد از مدتی کش می آمدند و باعث میشد تخت گود شود و بعد از مدتی احتیاج به محکم کردن داشتند.

در سده میانه در اروپا ثروت مند بودن خود را با استفاده از بزرگتر بودن سرویس تختخواب نشان می دادند ،که یعنی جایگاه بالاتری داشتند.یکی از پر آوازه ترین وزیبا ترین سرویس تخت خواب متعلق به الیزابت یکم انگلستان بود که یازده نفر در ان جا می شوند و ساختار این تخت ها به نحوی بود که میشد باز و بسته کنند ،برای حمل و نقل مناسب بود و به همین دلیل ثروتمندان و پادشاهان سرویس تختخواب خود را به سفر های داخل و خارج از کشور همراه خود میبردند و ویلیام شکسپیر برای اثبات عشقش بزرگترین و بهترین سرویس تختخواب خود را در وصیت نامه اش به همسرش بخشید.

در سده های 14 میلادی و سده 15 میلادی  سرویس تختخواب های چهارستون و پرده دار به میدان آمدند که راهی دیگری برای نمایش موقعیت اجتماعی افراد بود البته این تخت ها قیمت بالایی داشتند ، به دلیل  پارچه های بسیار زیاد و بسیار گران قیمت که در این تخت ها باید استفاده میشد.در این سرویس تختخواب سقف سایه بان مانند وجود داشت که به طاق معروف بودند.

بعد از آن در دوران باروک در فرهنگ سیاسی آنها این باور وجود داشت که قدرت هر کشور در وجود فیزیکی پادشاه و ملکه قرار دارد.در کاخ ورسای درباریان  دعوت می شدند تا از خواب بیدار شدن پادشاه را تماشا کنند .واژه تخت و فعل بر تخت نشستن از همین فرهنگ فرمانروایی پادشاه در روی تخت خواب آمده است.

  در آغاز عصر روشنگری مردم مقدار باورنکردنی از پول و زمان خود را برای سرویس تختخواب صرف می کردند حدودا چیزی  نزدیک به یک سوم دارایی هر نفر سرویس تخت خواب ، ملحفه وملزومات ان بود. که بنا به جایگاه فرد بین یک تا شش تشک روی ان قرار داده میشد.

تختخواب های فلزی چگونه به وجود آمد؟

تا سده 19 میلادی تقریبا همه سرویس تختخواب ها از چوب ساخته می شد اما از سال 1860 میلادی که مردم میکروب ها را شناختند و فهمیدند که تخت های چوبی جای زندگی ساس،سوسک،شپش،کنه واست قاب های چوبی جای خود را به قاب های فلزی داد.قاب های فلزی راحت تر تمیز میشدند و بهداشتی تر بودند و بعد از آن تشک های فنری ساخته شدند.

اندازه سرویس تختخواب :

اندازه  تختخواب ها در هر کجا گوناگون بوده است و قابل تغییر است ولی امروزه تقریبا همه سرویس تختخواب ها به یک اندازه و به طور قابل توجهی نزدیک به هم هستند.

باورهایی راجب سرویس تخت خواب از نظر مسیحیت در گذشته :

مسیحیان به این باور بودند که انسان ها در هنگام خواب در برابر حمله های نیروهای فراطبیعی آسیب پذیر تر هستند به دلیل اینکه نیروی شیطانی در تاریکی به اوج قدرت میرسد.در انجیل نمونه های بسیاری از افراد امده که در شب و در خواب کشته شده اند .به همین علت در مسیحیت آداب فراوانی وجود دارد که قبل از خواب حتما باید انجام دهند .علاوه بر دعاهایی که میخوانند بعضی ها در قدیم طلسم و حلقه های ساخته شده از مرجان و برخی دندان گرگ گردنشان می اندازند و به رختخواب میروند و به دلیل اینکه فکر می کردند فلز و آهن جلوی حمله نیروی فراطبیعی را می گیرد در بالای سر تخت کودکانشان قرار میدادند.

در تمام طول تاریخ همه اعضای خانواده بر روی یک تخت می خوابیدند اما در زمان ویکتوریا به این باور رسیدن و کارشناسان بهداشت این باور را گسترش دادند که اعضای خانواده باید جداگانه بخوابند که بزرگسالان انرژی جوانی و شادابی کودکان را در طول شب نگیرند.

سرویس تخت خواب از دوران قدیم مورد اهمیت همه قرار داشته است زیرا بهترین گزینه برای خوابی راحت و سلامتی استخوان هایتان میباشد.انتخاب سرویس تخت خواب بسیار اهمیت دارد تضمین کیفیت و زیبایی از بی بی لایف بخواهید.