خواب نوزاد یکی از چالش هایی است که در ابتدای به دنیا آمدن نوزاد امکان دارد هر پدر و مادری دچار آن شود. مخصوصا در روزهای اول که نیاز به استراحت بیشتری دارید.خواب نوزاد در آغوشتان با همه چالشهایی که دارد لذت بخش است،بچه دار شدن از خیلی از جهات فوق العاده و هیجان انگیز است،اگر اولین تجربه مادر و پدر شدن شما هست شاید کمی دچار مشکل شوید ،بی بی لایف کنار شما است تا راه حلهای مناسب خواب نوزادان را در اختیارتان قرار دهد:

تمام چیزهایی که برای خوابیدن بهتر نوزاد به آن نیاز دارید

از خستگی بیش از حد خودداری کنید

اولین نشانه خواب آلودگی را که در فرزند خود مشاهده کردید،موقع آن میرسد که دست به کار شوید ،میتوانید نوزاد را در تاب برقی یا گهواره قرار دهید ،تا به آرامی بخواب برود ،این کار به او کمک می کند تا ملاتونین در بدن نوزاد افزایش پیدا کند و به راحتی به خواب بود.اگر زمان زیادی را صبر کنید و فکر کنید اگر کودک خسته تر شود بهتر به خواب می رود ،کاملا اشتباه می باشد به دلیل اینکه اگر کودک بیش از اندازه خسته شود ملاتونین(هورمون خواب) در بدن نوزاد کاهش پیدا می کند و هورمون های بیداری افزایش پیدا می کنند و نمی گذارد خواب کامل برود و در شبانه روز باز بیدار می شود.در هفته اولیه به دنیا آمدن نوزاد تنظیم زمان خواب و بیداری آنها به نشانه هایی که دارند وابسته می باشد به دلیل اینکه در ابتدا بدن آنها ملاتونین کمتری تولید می کند ،فراموش نکنید اگر کودک خواب هم باشد هر 4 ساعت یکبار به شیر احتیاج دارد.

یک محیط خواب آرامش‌بخش بسازید

برای راحت خواب نوزاد باید اتاق را مشابه رحم مادر اماده کنید،به این صورت که پرده ها را بکشید و صدای سفیدی (صدایی ممتد و یکنواخت ،صداهای طبیعی و صدایی که در رحم مادر میشنیده)را برای او پخش کنید.میزان بلندی صدای سفید را با صدای بیرون اتاق تنظیم کنید.

قنداق کردن را امتحان کنید

تا زمانی که نوزاد کوچک است و توانایی پر خوردن را ندارد .یکی از بهترین کارها برای خواباندن نوزاد می باشد .شاید بگویید امتحان کردید و کودکتان از آن کار متنفر بوده است ولی طبق گفته کارشناسان و مشاوران اولین توصیه برای خواباندن نوزادان قنداق کردن می باشد.شاید در ابتدا استقبال نکنند ولی ناامید نشید یک مدت بعد دوباره امتحان کنید.

فواید قنداق:

(یکی از روشهای موثر و قدیمی برای خواب نوزاد است که احساس آرامش پیدا می کند.نوزاد در وضعیت قنداق پیچ که در یک پارچه یا پتو بسیار سبک پیچیده میشود بدون اینکه سر و گردن او درون پارچه قرار گیرد،وضعیتی مشابه رحم مادر است احساس امنیت می کند.)

اتاق خواب را خنک نگه دارید

شاید فکر کنید برای سلامتی بیشتر نوزاد باید محیط را خیلی گرم کنید ولی کاملا غلط است و برعکس گرم بودن بیش از اندازه محیط باعث سندرم مرگ ناگهانی نوزاد میشود.همه ما از جمله نوزادان در محیط خنک تر راحت تر می توانیم بخوابیم.اگر فکر می کنید کودکتان سردش است با یک امتحان کوچک می توانید خیال خود را راحت کنید.دست خود را روی قفسه سینه نوزاد بگذارید اگر کمی گرم بود یعنی دمای اتاق مناسب است.

تعویض پوشک شبانه را سریع انجام دهید

نوزاد در نصف شب نیاز به تعویض پوشک دارد که اگر موارد مورد نیاز در دسترسمان نباشد و مجبور به روشن کردن چراغ باشید کودک کامل بیدار می شود .پس بهتر است.پوشک،ملحفه و غیره را در دسترس قرار دهید و از یک چراغ خواب کم نور استفاده کنید.

مسئولیت‌های خواباندن کودک را با همسرتان تقسیم کنید

در اوایل به دنیا آمدن نوزاد باید پدر و مادر هردو در شبها کمک کنند تا نوزاد را بخوابانند و پوشک آن را عوض کنند.اگر هر فردی در شبانه روز به تنهایی فقط بیدار شود ،دچار مشکل می شود،باید در نظر داشته باشید که هر دو باهم بیدار نمانید و به اصطلاح شیفت بندی کنید.که هر دو شما استراحت کنند.تقسیم مسئولیت در خواباندن نوزاد بسیار اهمیت دارد.

از پستانک استفاده کنید

بعضی از نوزادان در شبها عادت به خوردن پستانک دارند که بدون هیچ دلیل کثیف کردن خود یا گرسنگی بیدار می شوند ،فقط به دنبال پستانک خود می گرددند و شروع به گریه کردن می کنند.شما باید نسبت به سن نوزاد به آنها یاد بدهید که خودشان پستانکشان را در دهان بگذارند .سعی کنید چندتا پستانک اطرافش قرار دهید.تا کار را برایش راحت تر کرده باشید.

نسبت به چرت‌های روزانه انعطاف‌پذیر باشید

نوزادان در طول روز عادت به چرت زدن دارند،نگران نشوید این چرتها خواب شب نوزادان را مختل نمیکند به آنها اجازه دهید بخوابند.در 6 ماه اول چرتهای نامنظم آنها کمی عادی است.

یک روتین ثابت برای قبل خواب داشته باشید:ترتیب این روتین به عهده‌ی شماست، اما معمولا شامل یک حمام آرامش‌بخش، خواندن داستان و در آخر شیر دادن می‌شود.می توانید قبل از خواب یک ماساژ با لوسیون بدید .بعد چراغ را خاموش کنید و کمی کنار تخت راه بروید و در آخر کودک را در تخت بگذارید.یک روتین ثابت می تواند به آن نشان دهد که موقع خواب رسیده است.

صبور و ثابت‌قدم باشید

از اطرافیانتان راجب ساعت و طرز خواب نوزادان نپرسید مقايسه فقط استرستان را بیشتر می کند و زندگیتان را مختل می کند.هر نوزادی  در خوابیدن متفاوت است حتی فرزند اول را هم با فرزند دومتان نباید مقایسته کنید.کمی صبور باشید ،خواب کودک در طول زمان تغییر می کند.

چگونگی خواب نوزاد معضل  پیچیده و ترسناکی نیست،به مرور زمان یک روتین برای شما و نوزادان اتفاق می افتد.بی بی لایف در سایت سیسمونی خود کالاهایی را در نظر گرفته است تا نوزادان خواب راحتری داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *